Data anunţului
23/04/2021
Exportare fişier pdf
Position title
Team Leader proiectare – domeniul nuclear
Candidatul ideal:

• Absolvent de universitate tehnica de instalatii
• Autorizatie ANRE
• Cursurile de supraspecializare constituie un avantaj
• Experienta in proiectare si executie de proiecte tertiare si industriale, constituie avantaj experienta in industria nucleara
• Minim 5 ani in conducerea unor echipe de proiectare electrica si mecanica
• Limba Engleza nivel avansat - cerinta eliminatorie
• Limba Franceza – cel putin nivel mediu
• Cunostinte nivel avansat Autocad 2D si 3D, Navisworks, Dialux, Office – nivel avansat (word, xls, ppt) si alte softuri dedicate, MS Project Planning
• Bune abilitati de organizare si planificare
• Abilitati de leadership (motivare, stabilirea directiei, mobilizare etc)
• Abilitati de coaching si mentoring
• Constinciozitate
• Curiozitate profesionala
• Echilibru intre creativitate si ratiune
• Disponibilitate efort
• Capacitate de adaptare
• Fermitate
• Onestitate
• Buna capacitate de comunicare
• Cunostinte foarte bune ale normativelor de proiectare electrice si mecanice
• Disponibilitate pentru deplasari interne

Descrierea jobului:

Coordoneaza echipa de proiectare a departamentului, atat dpdv planificare, incadrare in buget, cat si dpdv calitativ al proiectelor emise. In acest scop, aloca lucrarile fiecarui membru al echipei, gestioneaza si ghideaza activitatea de proiectare, coordoneaza transferul de cunostinte in cadrul departamentului si face validarea finala a proiectelor.

Responsabilitati:

• Contribuie la elaborarea planurilor de business ale diviziei
• Conduce intreaga activitate a departamentului de proiectare
• Aloca proiectele pe fiecare membru al echipei
• Monitorizeaza progresul proiectelor si ia masurile corective care se impun
• Asigura respectarea normelor si standardelor de proiectare
• Monitorizeaza si garanteaza calitatea proiectarii la nivel de departament
• Tine evidenta portofoliului de proiecte, respectand procedurile interne
• Studiază, înțelege si definește scopul proiectului pentru a asigura cea mai buna soluție pentru proiectul atribuit
• Participa la colectarea si prelucrarea datelor referitoare la execuția proiectelor in lucru
• Stabileste solutiile tehnice principale bazate pe datele de intrare din cerintele proiectului de engineering
• Gestioneaza redactarea documentatiei tehnice( planuri, scheme, memorii tehnice,etc)
• Controleaza, verifica si semneaza documentatia de proiect final
• Face analizele tehnice comparative ale ofertelor diversilor furnizori
• Avizeaza conformitatea echipamentelor cu proiectul, inainte de comanda de achizitie
• Gestioneaza redactarea documentatiei tehnice (planuri, scheme, memorii tehnice,etc)
• Monitorizeaza si supervizeaza desfasurarea proiectelor atribuite si rezultatele obtinute
• Verifica concordanta intre conditiile contractuale si proiect
• Elaboreaza si verifica calculatii de dimensionare de maxima complexitate
• Raspunde de conformitatea cu legislatia de proiectare, normativele si standardele de operare inclusiv folosirea solutiilor tipice din proiecte anterioare
• Sustine seful de proiect în legatura cu subcontractorii pentru proiectele specifice pentru a asigura conformitatea cu standardele de proiectare si cerintele proiectului
• Raspunde pentru adaptarea în proiect a necesitatilor specifice ale Clientului
• Coordoneaza asistenta tehnica/supervizarea în atelierul fabricantului/ pe santier
• Împartaseste cunostintele personale si asigura transferul permanent al acestora catre echipa
• Antrenează echipele de proiectare pe perioada desfășurării lucrărilor repartizate si le acorda sprijin in vederea transferului de know-how si dezvoltarii abilitatilor lor tehnice
• Face parte din Comitetul Tehnic
• Raspunde pentru respectarea normelor de proiectare, normativele si standardele de operare, inclusiv folosirea solutiilor standard din proiecte anterioare
• Coordoneaza asistenta tehnica la montaj pe santier
• Isi actualizeaza permanent cunostintele, tinandu-se la curent cu noile dezvoltari în domeniul specific de activitate
• Elaboreaza instrumente si proceduri pentru continua imbunatatire a procesului de proiectare
• Îndeplineste diverse sarcini care tin de misiunea postului si / sau sunt necesare / solicitate de managerul de pe nivel superior pentru nevoile departamentului / diviziei

Managementul si dezvoltarea echipelor (unde este cazul)

• Asigura dezvoltarea profesionala a echipei sale, evalueaza membrii echipei si stabileste KPI
• Participa la procesele de recrutare pentru posturile din echipa sa
• Gestioneaza procesul de management al performantei individuale
• Coordoneaza transferul sistemetic de cunostinte catre membrii cu mai putina experienta ai echipei
• Este responsabil de crearea si mentinerea unei atmosfere de lucru stimulante, in care fiecare sa-si poata exprima opinia si sa-i fie recunoscute meritele si realizarile

Comunicare

• Asigura cele mai bune conditii pentru comunicarea cu celelalte departamente ale diviziei, cu clientii, furnizorii si contractorii cu care echipa sa lucreaza direct
• Asigura o buna comunicare in carul echipei sale
• Gestioneaza relatia interna cu PM si SS

Beneficii

Se ofera pachet salarial atractiv, mediu de lucru placut si profesionist, expunere internationala, pachet de servicii medicale la o clinica privata, etc.
Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Close modal window

Position: Team Leader proiectare – domeniul nuclear