Data anunţului
11/05/2021
Exportare fişier pdf
Position title
Senior Business Developer
Candidatul ideal:
  • Studii superioare de lunga durata (master), preferabil tehnice
  • Cursurile de management constituie un avantaj
  • In mod tipic, cel putin 5 ani in industrii similare cu cele ale IMSAT
  • Realizari demonstrare in pozitii comerciale (vanzari, marketing) B2B
  • Experienta de lucru in proiecte sau in proiectare constituie un avantaj
  • Engleza avansat, ca limba de lucru, obligatoriu
  • Franceza sau orice alta limba constituie avantaj
  • Excelenta intelegere a businessului si obiectivelor IMSAT
  • Bune abilitati de monitorizare a performantei de business
  • Confortabil sa lucreze intr-un mediu VUCA
  • Abilitati de planificare solide
  • Capabil sa lucreze sincronic
  • Competente comerciale
  • Buna intelegere a pietelor relevante
  • Abilitati avansate de stabilire si mentinere de relatii
  • Abilitati de negociere avansate
  • Cunostinte solide de ofertare
  • Managementul clientilor (atragere, cultivare, fidelizare)
  • Buna cunoastere a termenilor comerciali si contractuali
  • Excelente abilitati de comunicare, atat verbale, cat si in scris, atat in public, cat si individual
  • Competente dezvoltate de analiza si sinteza
  • Managementul timpului
  • Orientare catre rezultat
  • Inovare
  • Rezolvare de probleme
  • Spirit antreprenorial, intr-un cadru prestabilit
  • Integritate
Descrierea jobului:
  • Postul este in Bucuresti si raporteaza pozitiei de Business Development Manager.

Misiunea postului:

  • Dezvolta afaceri noi pentru IMSAT, cu focus pe diviziile din perimetrul sau, prin identificarea si lansarea unor noi linii de business, prin dezvoltarea relatiilor de afaceri a unor noi clienti si prin amplificarea relatiilor cu clienti existenti.

Strategie

  • Identifica noi linii de business si le propune spre dezvoltare directorilor de divizii si top managementului
  • Identifica noi segmente de clienti potentiali in businessurile deja existente
  • Elaboreaza si propune planuri de dezvoltare de noi afaceri pe termen mediu si lung

Dezvoltarea afacerilor

1) Prospectare

  • Analizeaza permanent noutatile, tendintele si evolutiile pietelor din perimetrul sau
  • Elaboreaza rapoarte referitoare la aceste piete
  • Dezvolta si propune, in colaborare cu personalul diviziilor operationale, noi linii de business, produse si servicii pentru a fi promovate catre clientii actuali si potentiali
  • Identifica potentiali clienti noi in pietele din perimetrul sau
  • Contacteaza potentialii clienti pentru a intelege nevoile prezente si viitoare ale acestora
  • Prezinta potentialilor clienti oferta globala a IMSAT si oferte specifice perimetrului sau de activitate
  • Stabileste intalniri de business si pregateste prezentari pentru acestea
  • Dezvolta si cultiva permanent relatiile cu potentialii clienti
  • Este responsabil de mentinerea acestor relatii pe tot parcursul colaborarii, facilitand comunicarea acestora cu personalul operational din IMSAT

2) Ofertare si negociere

  • Contribuie la pregatirea ofertarii pentru noi contracte, furnizand echipelor de ofertare, la cererea Directorilor de Divizie, toate informatiile relevante despre client si nevoile specifice ale acestuia
  • Poate participa la elaborarea ofertei, in special la primele contracte cu un nou client, pentru a se asigura ca cerintele clientului au fost tratate corect
  • Participa la prezentarea ofertelor, cel putin in fazele timpurii ale colaborarii cu clienti noi
  • Poate negocia si stabili cadrul general de colaborare cu noii clienti, in limitele mandatului incredintat
  • Propune directorilor operationali si top managementului strategii de negociere cu noii clienti
  • Sprijina Directorii de Divizie la elaborarea si executia Planurilor de actiuni Comerciale si la comunicarea acestora.

3) Mentinerea si cultivarea relatiei cu clientii

  • Dezvolta si cultiva permanent relatiile cu clientii din portofoliul sau
  • Propune acestora noi produse si servicii, tinand cont de competentele si activitatile companiei
  • Investigheaza permanent dinamica nevoilor acestora
  • Mobilizeaza echipele interne pentru a veni in intampinarea nevoilor clientilor
  • Pregateste echipele interne pentru intalnirile cu clientii
  • Verifica periodic gradul de satisfactie al acestora cu prestatiile IMSAT (feedback regulat, fise de evaluare, etc)

Comunicare

  • Asigura o comunicare eficienta si prompta intre clientii din perimetrul sau si echipele interne
  • Mentine o comunicare permanenta cu diviziile operationale pentru a valorifica orice noi oportunitati de business si raspunde cererilor de suport ale acestora;
  • Faciliteaza comunicarea intre echipele Diviziilor Operationale, in scopul de a produce sinergii si oferte complexe, integrate;
  • Promoveaza in exterior imaginea si competentele IMSAT, ca parte a Grupului SNEF
Beneficii

Se ofera un pachet salarial atractiv, mediu de lucru placut si profesionist, bonuri de masa, al 13lea salariu, asigurare de viata, pachet de servicii medicale la o clinica privata.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Close modal window

Position: Senior Business Developer