Data anunţului
04/10/2021
Poziţia
Robotics Area Sale Representative South
Candidatul ideal
  • Studiile superioare, preferabil tehnice, sunt un plus
  • Experienta cel putin 5 ani pe pozitii similare
  • Realizari demonstrare in pozitii comerciale (vanzari, marketing) B2B
  • Buna cunoastere a termenilor comerciali si contractuali
  • Experienta de lucru in automatizari/robotica constituie un avantaj
  • Engleza avansat cerinta eliminatorie
  • Excelenta intelegere a businessului si obiectivelor activitatii de comercializare a produselor mentionate
  • Abilitati de influentare si planificare, managementul timpului
  • Buna intelegere a pietelor relevante
  • Abilitati de negociere avansate
  • Managementul clientilor (atragere, cultivare, fidelizare)
  • Excelente abilitati de comunicare, atat verbale, cat si in scris
  • Capacitate de analiza si sinteza, orientare catre rezultat, rezolvare de probleme
  • Integritate
  • Carnet de conducere cat.B
  • Disponibilitate la deplasari frecvente
Descrierea jobului

Postul acopera zona de sud a Romaniei, raporteaza Managerului de dezvoltare si presupune deplasari frecvente.

Misiunea:

  • Dezvolta afaceri noi in domeniul roborizarii, prin crearea de relatii de afaceri cu noi clienti si prin dezvoltarea relatiilor cu clientii existenti.

Responsabilitati:

Prospectare:

  • Elaboreaza planuri de actiuni comerciale referitoare la activitatea de implementare a proiectelor de robotizare
  • Identifica potentiali clienti noi pentru proiecte de robotizare, brat robotic (simplu), celula de sudura/paletizare
  • Contacteaza potentialii clienti pentru a intelege nevoile prezente si viitoare ale acestora
  • Dezvolta si propune solutii de roborizare/automatizare/mecanizare in colaborare cu personalul laboratorului de robotica
  • Prezinta potentialilor clienti oferte din perimetrului sau de activitate (robotica)
  • Stabileste intalniri de business si pregateste prezentari pentru acestea
  • Dezvolta si cultiva permanent relatiile cu potentialii clienti din zona lui de responsabilitate
  • Este responsabil de mentinerea acestor relatii pe tot parcursul colaborarii, facilitand comunicarea acestora cu personalul operational din IMSAT

Ofertare si negociere:

  • Contribuie la pregatirea ofertei pentru noi contracte, furnizand echipei de ofertare informatiile relevante despre client si nevoile specifice ale acestuia
  • Participa, dupa caz, la elaborarea ofertelor, in special la primele contracte cu un nou client, pentru a se asigura ca cerintele clientului au fost tratate corect
  • Participa la prezentarea ofertelor
  • Poate negocia si stabili cadrul general de colaborare cu noii clienti, in limitele mandatului incredintat

Mentinerea si cultivarea relatiei cu clientii:

  • Dezvolta si cultiva permanent relatiile cu clientii din portofoliul sau
  • Investigheaza dinamica nevoilor acestora

Raportare si relatii externe:

  • Intocmeste rapoarte de intalnire dupa fiecare intrevedere cu clientii actuali sau potentiali
  • Elaboreaza rapoarte specifice pentru clientii cheie (perspective, oportunitati, evolutii, tinte etc)
  • Participa la targuri si expozitii

Comunicare:

  • Asigura o comunicare eficienta si prompta intre clientii din perimetrul sau si echipele interne
  • Mentine o comunicare permanenta cu colectivul laboratorului de robotica pentru a valorifica orice noi oportunitati de business si raspunde cererilor de suport ale acestora;
  • Promoveaza imaginea si competentele din domeniul sau de activitate, dar in functie de oportunitati si cele ale IMSAT
Oferta (bonusuri, beneficii)

Se ofera: salariu atractiv, al 13lea salariu, bonusuri, pachet de servicii medicale la o clinica privata, laptop, telefon, masina de serviciu.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Close modal window

Position: Robotics Area Sale Representative South