Data anunţului
03/08/2022
Poziţia
Manager SSM/SU
Candidatul ideal

• Candidatul Ideal
• Studii tehnice superioare
• Curs SSM nivel mediu 80 ore
• Curs SSM nivel superior – Evaluator riscuri, 180 ore
• Curs Coordonator SSM HG 300/2006, Auditor în domeniul SSM sau mediu, calificări în domeniul protecției mediului
• Curs cadru tehnic PSI constituie un avantaj
• Vechime de minim 5 ani într-o pozitie similara
• Activitate în execuție, în special în șantiere de construcții
• Capacitate de analiză și sinteză;
• Spirit organizatoric
• Bune abilitati de comunicare
• Abilități pentru lucrul în echipa
• Buna cunoaștere a legilor și normativelor din domeniile SSM și SU;
• Deprinderea dе a studia, înțelege și interpreta legislația în vigoare în domeniul SSM-SU
• Experiență în cercetarea accidentelor dе muncă
• Cunoștințe operare PC (Windows, Microsoft Office)
• Permis dе conducere, categoria B
• Limba engleza sau franceza nivel avansat - cerinta eliminatorie; cunoasterea unei alte limbi straine constituie avantaj (italiana, rusa, etc)
• Disponibilitate pentru deplasări interne și internaționale la șantierele din zona de competență, 30-50% din timpul de lucru

Descrierea jobului

Postul este in Bucuresti, cu deplasari pe santierele din tara si strainatate si raporteaza Directorului de Divizie si indirect Directorului SSM IMSAT.

• Evaluarea riscurilor privind securitatea si sanatatea angajatilor si elaborarea unui plan si a instructiunilor de prevenire si protectie, in functie de particularitatile activitatii desfasurate.
• Elaborarea de instructiuni proprii de aplicare a normelor de securitate si sanatate in munca, in functie de particularitatile proceselor de munca din organizatie, de numarul de angajati, de riscurile de accidente si imbolnaviri profesionale.
• Verificarea modului in care se aplica reglementarile legislative in vigoare si normele referitoare la prevenirea riscurilor de incendii, protectia sanatatii angajatilor si protectia mediului inconjurator.
• Coordoneaza si verifica activitatile de protectie si securitate in munca pentru intreaga organizatie.
• Coordoneaza si verifica activitatile de prevenire a incendiilor si intocmirea planului de interventie in caz de incendiu sau situatii de urgenta, in conformitate cu legislatia in vigoare.
• Coordoneaza si verifica intocmirea documentatiei privind normele specifice de securitate si sanatate in munca.
• Se asigura ca toti angajatii companiei au luat la cunostinta despre riscurile de accidentare, specifice locului de munca si respecta masurile care se impun cu scopul prevenirii accidentelor de munca.
• Coordoneaza si verifica intocmirea documentatiei privind identificarea si analiza riscurilor, specifice fiecarui loc de munca din cadrul organizatiei.
• Se asigura ca au fost intrunite toate conditiile legale pentru obtinerea avizelor de functionare, in conformitate cu legislatia in vigoare si face toate demersurile necesare pentru obtinerea acestora.
• Aduce la cunostinta conducerii situatiile care nu respecta cadrul legal privind functionarea societatii sau pot pune in pericol securitatea angajatilor sau a mijloacelor fixe ale societatii.
• Supervizeaza achizitia de echipamente de protectie in conformitate cu legislatia in vigoare si cu riscurile specifice fiecarui post.
• Administreaza relatia cu companiile de consultanta, agreate de catre companie, pe aspectele urmatoare: protectie si securitate in munca, prevenirea si stingerea incendiilor si/ sau a situatiilor de urgenta.
• Aduce la cunostinta conducerii societatii, actiuni care sunt de natura sa puna in pericol securitatea in munca sau de orice alta natura si intreprinde masurile necesare pentru eliminarea acestora.
• Stabileste, in colaborare cu sefii de departamente, si participa la sesiuni de audit intern pentru verificarea gradului de implementare si respectare a procedurilor operationale in vigoare si pentru verificarea conformarii la cerintele legale si de reglementare pe domeniul SSM.
• Propune solutii de imbunatatire a activitatii si le implementeaza, cu acordul superiorului ierarhic.
• Se asigura de respectarea masurilor de Securitate si Sanatate in Munca si cele privind Situatiile de Urgenta, de catre personalul din IMSAT.
• Ofera suport colegilor noi din organizatie cu scopul transferului de cunostinte.
• Intocmeste si transmite, rapoartele solicitate de catre superiorul ierarhic.

Oferta (bonusuri, beneficii)

Se ofera: mediu de lucru placut si profesionist, salariu atractiv, bonuri de masa, al 13lea salariu, asigurare de viata, pachet de servicii medicale la o clinica privata, expunere internationala.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Close modal window

Position: Manager SSM/SU