Tip contract
Data anunţului
15/12/2020
Poziţia
Inspector SSM
Candidatul ideal
  • Nivel de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca nivel mediu (curs cu durata de 80 ore)
  • Cadru tehnic PSI
  • Nivel de pregatire superior in domeniul securitatii si sanatatii in munca constituie avantaj
  • Cel putin 3 ani experienta ca Inspector SSM in industrii similare
  • Engleza bine;
  • Franceza, rusa, germana constituie avantaj
  • MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook).
  • Constinciozitate si onestitate
  • Curiozitate profesionala;
  • Capacitate de adaptare sI disponibilitate la efort;
  • Fermitate;
  • Buna capacitate de comunicare.
Descrierea jobului

Postul este pe santiere in tara si strainatate si raporteaza Managerului SSM pe divizie.

Misiunea postului:

Inspectorul SSM monitorizeaza lucrarile din santier astfel incat acestea sa se desfasoare in conditii de deplina securitate in munca si cu respectarea normelor contractuale si legale.

Responsabilitati;

  • Este responsabil cu verificarea aplicarii prevederilor legale si reglementarilor interne in domeniul SSM aplicabile in zona sa de activitate si a Planului propriu de securitate si sanatate in munca al santierului;
  • Propune actualizarea Planului propriu SSM al santierului si a evaluarii riscurilor in functie de evolutia stadiilor fizice si de riscurile de accidentare identificate;
  • Daca este solicitat face parte din echipa de evaluarea riscurilor de accidentare si imbolnavire profesionala;
  • Promoveaza permanent un comportament proactiv si responsabil al tuturor angajatilor din santier in orice aspecte legate de securitatea si sanatatea in munca;
  • Promoveaza identificarea si raportarea incidentelor de securitate si sanatate in munca si se implica in identificarea cauzelor acestora si in implementarea corectiilor si a actiunilor corective;
  • Informeaza de indata ierarhic accidentele de munca suferite de propria persoana sau de alti angajati;
  • Daca este desemnat, participa la cercetarea accidentelor de munca in cadrul comisiilor de cercetare;
  • Se asigura de respectarea Programului de instruire si testare in zona sa de activitate;
  • Verifica si ia masuri de respectare a periodicitatii examenelor medicale de medicina muncii;
  • Verifica starea echipamentelor de protectie colectiva si a echipamentelor individuale de protectie utlizate de personalul din santier si face propuneri de inlocuire, completare sau imbunatatire a acestora;
  • Tine evidenta echipamentelor de protectie pentru care este necesara o verificare periodica si se asigura ca verificarile se realizeaza la termene;
  • Tine evidenta echipamentelor de munca utilizate in santier si se asigura ca este respectat planul de verificare periodica a acestora;
  • Verifica organizarea locurilor de munca din punctul de vedere al securitatii si sanatatii in munca si propune masuri de imbunatatire;
  • Asigura informarea personalului cu privire la masurile de imbunatatire a securitatii si sanatatii in munca si cu privire la incidentele si accidentele petrecute in companie;
  • Coopereaza cu lucratorii cu atributii specifice in domeniul securitatii si sanatatii in munca in scopul prevenirii accidentelor si bolilor profesionale;
  • Monitorizeaza permanent activitatea din santier si informeaza ierarhic in cel mai scurt timp asupra neconformitatilor constatate propunand masuri de imbunatatire.

Situatiile de urgenta

  • Organizeaza si coordoneaza activitatii pentru situatii de urgenta din santier;
  • Planifica, si evalueaza necesarul de resurse financiare pentru dotarea santierului cu materiale si mijloace tehnice de interventie;
  • Organizeaza locurile de fumat in santier si se asigura ca sunt marcate si dotate corespunzator;
  • Elaboreaza documentele specifice necesare desfasurarii activitatii de PSI in santier;
  • Se asigura permanent ca mijloacele de interventie din santier sunt verificate periodic conform reglementarilor legale;
  • Organizeaza activitatea de interventie si testeaza periodic capacitatea de raspuns organizand exercitii de simulare a situatiilor de urgenta conform scenariilor din planul de interventie;

Relatia cu clientul

  • Participa la intalnirile de santier cu tematica SSM;
  • Asigura legatura permanenta cu reprezentantii din santier ai clientului pentru rezolvarea oricaror probleme SSM ce ar putea afecta desfasurarea activitatii in santier.

Managementul si dezvoltarea echipelor

  • Ajuta la integrarea noilor angajati sau a noilor veniti in santier;
  • Incurajeaza calitatea lucrului in echipa si colaborarea la nivel de angajati si echipe;
  • Respecta si asigura respectarea de catre toti angajatii din santier a valorilor si principiilor etice ale IMSAT/SNEF.
Oferta (bonusuri, beneficii)

Beneficii: mediu de lucru placut, salariul atractiv, bonuri de masa, prime de Paste si de Craciun, asigurare de sanatate la o clinica privata

Numai candidatii selectati vor fi contactati

Close modal window

Position: Inspector SSM