Data anunţului
25/01/2022
Poziţia
Inginer ofertare montaj mecanic
Candidatul ideal
  • Studii tehnice superioare de lunga durata (Master);
  • Cursurile de supraspecializare constituie un avantaj
  • Minim 5 ani de activitate pe santier si/sau productie, in proiectare si in ofertare.
  • Specializarea in intocmirea calculatiilor de pret pentru montaj mecanic si de structuri mecanice, este o cerinta obligatorie
  • Alegerea macaralelor si a altor mijloace de ridicat
  • Estimarea duratei de montaj pentru diverse echipamente mecanice, confectii metalice (palnii, buncare, etc), conducte proces (diametru mai mare de 500 mm), silozuri (capacitati mai mari de 300 to) si structuri metalice
  • Estimarea numarului de ore si a oamenilor necesari pentru montajul mecanic si de structuri metalice
  • Estimarea organizarii de santier, inclusiv a sculelor si a consumabilelor necesare
  • Intocmirea graficului pentru activitatile de montaj
  • Intocmirea „Method of statement” in mod schematic ca baza pentru evaluarea montajului
  • Engleza nivel avansat ca limba de lucru;
  • Franceza, rusa, germana constituie avantaj.
  • MS Office (Word, Excel, Access, PowerPoint, Outlook)
  • MS Project si/sau Primavera
  • AutoCAD (Mechanical sau Inventor)
  • Bun organizator;
  • Abilitati avansate de planificare;
  • Abilitati de lucru atat individual cat si in echipa, flexibilitate;
  • Bune abilitati de negociere;
  • Capacitate de lucru sub presiune, cu respectarea termenelor asumate.
Descrierea jobului

Postul este in Bucuresti si raporteaza Managerului de ofertare.

  • Supervizeaza intocmirea evidentei cererilor de oferta primite de la Clienti si se asigura ca ofertele se vor intocmi corect si la timp;
  • Asigura intocmirea calculatiilor si devizele pentru lucrarile solicitate, ofertelor aferente, precum si fiselor de analiza oferte/ comenzi/ contracte, pe care le transmite spre analiza si aprobare sefului direct.
  • Colaboreaza cu functiile implicate, precum si cu santierele desemnate pentru executie, la analizarea comenzilor primite de la clienti, pentru a verifica daca cerintele formulate corespund cu ofertele initiale; prezinta sefului direct neconcordantele constatate si observatiile sau propunerile formulate in scopul solutionarii lor de comun acord cu clientii, inaintea perfectarii contractelor cu acestia;
  • Participa la analiza ofertelor si proiectelor de contracte primite de la furnizori/ subcontractanti, in vederea selectarii celor mai favorabile dintre oferte si formularii eventualelor divergente la proiectele de contracte; urmareste solutionarea divergentelor transmise in scopul perfectarii contractelor cu furnizorii/subcontractantii;
  • Intocmeste proiectele de contracte cu clientii, dupa incheierea etapei de analizare a comenzilor acestora, le prezinta spre verificare la Departamentul Juridic si apoi spre aprobare sefului direct. In final Ie transmite clientilor pentru acceptare si semnare;
  • Supervizeaza evidenta documentelor contractuale in registrul de evidenta oferte/comenzi/contracte si asigura urmarirea derularii acestora; intocmeste acte aditionale, pentru orice modificari sau suplimentari fata de clauzele contractuale, care vor fi vizate si aprobate ca si contractele initiale;
  • Asigura suport managerilor de proiect/ responsabililor de oferta pt. obtinerea de la furnizori/ subcontractanti a agrementelor tehnice pt. produsele si tehnologiile noi utilizate in cadrul societatii la lucrarile/ produsele executate de subunitati- de la caz la caz;
  • Elaboreaza, actualizeaza si – dupa caz – verifica proceduri tehnice de executie (PTE), conform graficului anual de elaborare/ actualizare proceduri;
  • Efectueaza evaluarea si monitorizarea satisfactiei clientilor conform procedurilor operationale;
  • Participa, alaturi de functiile implicate si santiere, la urmarirea derularii contractelor incheiate, precum si pentru obtinerea de la furnizori, a tuturor documentelor referitoare la calitatea produselor/ serviciilor livrate de acestia si a instructiunilor aferente de control si verificare a calitatii.
  • Tine evidenta reglementarilor aplicabile in activitea de ofertare si asigura respectarea prevederilor reglementarilor respective;
  • Intocmeste la termenele stabilite, informarile, rapoartele si situatiile cerute de seful direct in legatura cu desfasurarea activitatilor specifice, precum si daca este cazul, darile de seama statistice aferente;
  • Îndeplineste diverse sarcini care tin de misiunea postului si/sau sunt necesare/solicitate de managerul de pe nivel superior pentru nevoile departamentului/diviziei.
Oferta (bonusuri, beneficii)

Pachet salarial motivant, al 13lea salariu, bonuri de masa, pachet de servicii medicale la o clinica privata, asigurare de viata.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Close modal window

Position: Inginer ofertare montaj mecanic