Data anunţului
16/11/2021
Poziţia
Contabil Sef
Candidatul ideal
  • Studii superioare in domeniul economic (absolvite)
  • Cel putin 5 ani experienta pe o pozitie similara, preferabil intr-o companie din categoria mari contribuabili, cu specific industrial/constructii sau similar
  • Buna cunoastere a legislatiei financiar contabile si a IAS, IFRS, ordinului 1752/2005, codului fiscal, legii 31/90 a soc. comerciale republicata, legii 82/91;
  • Buna cunoastere a utilizarii MS Office (Word, Excel, Powerpoint) si cel putin a unui software de tipul ERP
  • Cunostinte avansate de limba engleza sau franceza (conditie eliminatorie)
  • Seriozitate, leadership, bune abilitati de comunicare si lucru in echipa
  • Candidatul/candidata ideal/a este o persoana organizata, meticuloasa, proactiva, cu atitudine pozitiva
  • Rezistenta la stres
Descrierea jobului

Postul este in Bucuresti si raporteaza Directorului General Adjunct

  • Coordoneaza, controleaza si organizeaza activitatea departamentului de contabilitate
  • Indeplineste atributiile stabilite prin lege ce revin departamentului de contabilitate
  • Gestioneaza relatiile societatii atat cu auditorii financiari ai societatii, cat si cu autoritatile fiscale din Romania
  • Acorda suport in gestionarea relatiilor cu autoritatile fiscale din celelalte tari unde societatea isi desfasoara activitatea
  • Se asigura si raspunde de mentinerea in conditii de legalitate a contabilitatii societatii, de inregistrarea in sistemele informatice de gestiune contabila a operatiunilor, organizeaza si asigura circulatia tuturor documentelor departamentului
  • Coordoneaza functional procesele desfasurate in cadrul diviziilor operationale care genereaza documentele necesare evidentelor contabile si fiscale ale societatii
  • Coordoneaza operatiunile de incasari si plati
  • Se asigura de indeplinirea obligatiilor financiare fata de bugetul statului si terti
  • Se asigura de indeplinirea obligatiilor de declarare si de raportare fiscala ale societatii
  • Se asigura de transmiterea si inregistrarea informatiilor contabile necesare consolidarii la nivel de grup
  • Intocmeste si semneaza bilantul, intocmeste si semneaza bilantul consolidat, intocmeste diverse situatii financiare
  • Intocmeste rapoarte solicitate de managementul societatii
  • Utilizeaza si pastreaza in conditii de legalitate documentele economico-financiare pe care le detine
  • Cunoaste, aplica si raspunde de aplicarea legislatiei financiar contabile
  • Se informeaza permanent privind legislatia financiar contabila si transmite informatiile necesare echipei care ii raporteaza, dar si managementului societatii
  • Acorda consultanta pe probleme specifice (legislatie financiar contabila, fiscalitate, etc) managementului societatii
Oferta (bonusuri, beneficii)

Se ofera un mediu de lucru placut si profesionist, pachet salarial atractiv, expunere internationala, asigurare de viata, pachet de servicii medicale la o clinica privata.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Close modal window

Position: Contabil Sef